AFE 2019 Planning Committee Members

We greatly appreciate all the time and effort put forth by our hardworking Planning Committee!

 

Laura Achee, Alaska Department of Environmental Conservation

Jeanette Alas, Alaska Department of Fish and Game

Erika Ammann, US National Oceanic & Atmospheric Administration

Cassidy Austin, Alaska Center for the Environment 

Kate Ayers, Chugach Electric

Andrea Beausang, Jacobs

David Bell, US Air Force

Meg Burgett, Alaska Forum

Kendra Calhoun, University of Alaska Fairbanks

Grace Cochon, US Department of the Interior

Patricia Cochran, Alaska Native Science Commission

Rebecca Colvin, Alaska Department of Environmental Conservation

Katie Conway, Alaska Energy Authority

Therese Deardorff, US Defense Logistics Agency

Kelly Donnelly, Yukon River Inter-Tribal Watershed Council

John Duffy, University of Alaska

Kurt Eilo, Alaska Forum

Nancy Fresco, University of Alaska Fairbanks

Keith Guyer, Kuna Engineering

Melinda Hernandez-Burke, US Forest Service

Elise Hsieh, Exxon Valdez Oil Spill Trustee Council

Doug Huntman, Delta Backhaul Company

Sarah Ingram, Alaska Forum

Lindsey Jolly, Alaska Forum

Megan Kohler, Alaska Department of Environmental Conservation 

Jennifer Kuhlmann, Alaska Forum

Shelly Lawson, Kodiak Wildlife Refuge

Mandy Lindeberg, US National Oceanic & Atmospheric Administration 

David Lockard, Alaska Energy Authority

Bob Loeffler, University of Alaska Anchorage

Megan Marie, Alaska Department of Fish and Game

Ben Martich, Geosyntec Consultants

Peter Murphey, US National Oceanic & Atmospheric Administration 

Betsi Oliver, Price William Sound Regional Citizens' Advisory Council

Allison Payne, AECOM

Scott Pegau, Prince William Sound Science Center/Oil Spill Recovery Institute 

Stephen Price, Alaska Department of Environmental Conservation 

Leila Pyle, Campbell Creek Science Center

Todd Radenbaugh, University of Alaska Fairbanks

Marc Randolph, US Coast Guard

Rosey Robards, Alaska Teen Media Institute

Chris Rose, Renewable Energy Alaska Project

Susan Saupe, Cook Inlet Regional Citizens Advisory Council

Barb Schrader, US Forest Service

Kathy Shea, Alaska Department of Environmental Conservation

Heidi Sheldon, University of Alaska Fairbanks

Bobbi Jo Skibo, US Forest Service

Brendan Smith, North Pacific Research Board

James Spell, US Air Force

Brock Tabor, Alaska Department of Environmental Conservation 

Taylor Tidwell, US Air Force

Natalie Travis, Alaska Department of Environmental Conservation

Nathan Visser, ConocoPhillips

Shiway Wang, Exxon Valdez Oil Spill Trustee Council 

Helen Woods, Exxon Valdez Oil Spill Trustee Council

Win Westervelt, Jacobs 

Kari Young, Yukon River Inter-Tribal Watershed Council